فواید چوب روس

فواید چوب روس

سوالات زیادی در مورد چوب وجود دارد که بصورت منسجم به آن پاسخی داده نشده است . اغلب مشتریان ما مایل هستند بدانند که آیا چوب غیر از زیبائی ؛ منافع دیگری هم دارد ؟! کارشناسان ما با توجه به رسالت فروشگاه  پیرامون توسعه و ترویج فرهنگ استفاده از چوب در صنعت ساختمان ؛ تلاش می نمایند با زبانی ساده پاسخگوی این نیاز باشند . باهم پاسخ آنان را در مقابل این پرسش که :” چوب غیر از زیبائی ؛ چه منافعی دارد ؟ را می خوانیم :

۸ دلیل عمده برای استفاده از چوب در ساختمان وجود دارد.

۱٫چوب منبعی تجدید پذیر است در بسیاری از کشورهائی که از نظر آب و هوائی شرائط مناسبی برای رشد جنگل ها دارند ؛ استفاده از چوب مسئله نگران کننده ای نیست . این کشورها که سالها طولانی سابقه استفاده از چوب را به عنوان سرمایه ملی در دستور کار خود دارند ؛ با برنامه ریزی و ساماندهی روشهای کاشت و توسعه منابع خود ؛ هر ساله حجم عظیمی از چوب را ازجنگلها برداشت نموده که علاوه بر مصرف داخلی آنرا صادر هم می کنند . به موازات آن ؛ هرساله چندین برابر برداشت خود را درخت کاری نموده و زیر بنای تولید آینده را نیز فراهم می نمایند.

  1. از چوب حداکثر استفاده را می توان نمود در نتیجه فراینده تولید محصولات چوبی ، ضایعات فراوانی نیز بدست می آید ؛ که همه آنها قابل بهره برداری است . بخشی از براده های چوب حاصل ازتولید ؛ به عنوان منبعی برای تولید انرژی حرارتی استفاده شده و بخش دیگری از آن صرف تولید مصنوعات شیمیائی چوبی مانند نئوپان می شوند . هیچ قسمتی از چوب در این صنعت بدون استفاده نیست ..

 

  1. تولید فرآورده های چوبی به کمترین میزان انرژی نیازمند است تولید الوار ساده از چوب به کمترین میزان انرژی نیاز دارد . این در مقایسه با بسیاری از محصولات دیگر ، فرایند تولید ساده تر و سالم تری دارد . به عنوان مثال تولید بتن دو برابر و تولید آجر چهار برابر به مصرف انرژی بیشتری نیاز دارد.

 

  1. استفاده از چوب موجب ایجاد اثر گلخانه ای نمی شود اثر گلخانه ای که در نتیجه فعالیت های صنعتی جوامع و با تولید گازهای گلخانه ای تشدید می شود ، موجب گرم شدن هوای کره زمین شده است . انتشار گاز دی اکسید کربن حاصل از سوختن مواد نفتی ، ذغال سنگ و گاز طبیعی موجب تسریع در فرایند اثر گلخانه ای است . چوب و فرایند سوختن آن چنین اثری ندارد ،ضمن اینکه توسعه فضای جنگلی خود موجب کاهش دی اکسید کربن و در نتیجه از میان رفتن خطرات اثر گلخانه ای نیز می شود . همچنین ساخت و ساز مبتنی بر چوب به دلیل ماهیت جذب دی اکسید کربن چوب موجب تصویه هوا شده و محیط سالمتری را برای زندگی فراهم می سازد . ضمن اینکه در صورت امحاء طبیعی چوب این مواد به بخشی از چرخه طبیعی زیستی خود باز می گردند و زیانی برای زندگی انسان ندارند.

 

۵٫در چرخه زیستی چوب رتبه بالائی دارد در رتبه بندی بازگشت به چرخه طبیعی حیات ؛ چوب نسبت به موادی مانند بتن ؛ آجر و یا فولاد رتبه بسیار بالاتری رابه خود اختصاص داده است . خانه هائی که با الوارهای چوبی ساخته می شوند ؛ اصلا قابل مقایسه با خانه های بتونی و … نیستند . از سوی دیگر ؛ در تحقیقاتی که اخیرا در موسسه جونسو در کشور فنلاند انجام شده این نکته مشخص شده است که برای ساخت یک خانه از الوارهای چوبی ۱۴۸۰ تن مواد مصرف می شود ؛ در صورتی که برای ساخت همان خانه با همان ساختار باید ۶۲۸۰ تن بتن مصرف نمود ! این به معنای آن است که برای ساخت یک خانه بتنی ۹۴۳٫۰۰۰ کیلوگرم سوخت فسیلی نیاز است ؛ که این عدد برای ساخت خانه های چوبی ۳۲۰٫۰۰۰ کیلوگرم است . یعنی برای ساخت یک خانه چوبی ما مقدار بسیار کمتری از منابع تجدید ناپذیر طبیعت استفاده مینمائیم .


۶٫چوب موجب بهبود چرخه هوا در محیط داخلی می شود چوب اثرhygroscopic دارد . بدین معنی که در شرایط جوی مرطوب، جذب رطوبت و در شرایط جوی خشک، دفع رطوب میکن این چرخه برای تنظیم کیفیت هوای داخل محیط ساختمان اثری حیات بخش است .  به این ترتیب زندگی در یک خانه چوبی و یا خانه ای که در آن چوب بکار رفته است ؛ یعنی زندگی با کیفیت تر و سالم تر.

.۷٫چوب قابل استفاده مجدد است یک محصول چوبی پس از دوره مصرف برنامه ریزی شده خود ؛ به هیچ وجه بلا استفاده نمی ماند (چوب برای بازگشت به طبیعت همواره آماده است  ) چوب مصرف شده را بسیاری از مراکز مرتبط با صنایع پائین دستی آن خریداری نموده و از آن برای تولید محصولات دیگر مرتبط با چوب استفاده می کنند

 

 

  1. عاقبت خیر ! چوب پس از پایان دوره مصرف خود در هر صورت یا به عنوان منبع حرارتی سوزانده می شود و یا تبدیل به مواد آلی شده و به عنوان کود و امثال آن مورد بهره برداری قرار میگیرد . بی آنکه ذره ای برای محیط زیست تولید دردسر کند !

فراورده های چوبی احسانیان

 


نظر بدهید